Şirkətin Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 598.7-ci maddəsi ilə inzibati məsuliyyətə cəlb edilməsi haqqında vergi orqanının qərarı ləğv edilmişdir
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsi tərəfindən Şirkət barəsində tərtib edilmiş protokolda göstərilmişdir ki, onun tərəfindən daxili nəzarət proqramı tətbiq edilməmişdir. Vergi orqanının qənaətinə görə həmin müəssisə Azərbaycan Respublikası İXM-nin 598.7-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş inzibati xətanı törətmişdir.
Nəzarət olunan subyektin səyyar yoxlanılmasına dair müvafiq Aktın təsviri-əsaslandırıcı hissəsində qeyd edilmişdir ki, “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanun 01 fevral 2023-cü il tarixdən qüvvəyə minmiş və “Öhdəlik daşıyan şəxslərin daxili nəzarət proqramının cavab verməli olduğu minimum Tələblər”in təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin qərarı 21 fevral 2023-cü il tarixdə təsdiq edilmiş və həmin tarixdən qüvvəyə minmişdir və həmin Qərarın tələbləri barəsində yoxlama aparılan Şirkət tərəfindən pozulmuşdur. Yoxlamanı aparan qurum hesab etmişdir ki, adıçəkilən Qərarın 3.2.1-ci bəndinə əsasən Öhdəlik daşıyan şəxslərdə rəhbərlik və ya struktur bölmələrinin rəhbərliyi (olduğu təqdirdə) səviyyəsində məsul şəxs və məsul şəxs olmadıqda onu edən şəxsin təyin edilməsi və bu barədə məlumatın 3 (üç) iş günü ərzində Maliyyə Monitorinq Xidmətinə və nəzarət orqanına verilməlidir.
Tərəfimizdən vergi orqanının sözügedən qərarından məhkəməyə şikayət verilmiş və qeyd edilmişdir ki, Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında Qanununun 3-cü maddəsində göstərilən əməliyyatların hər hansı birini həyata keçirməyən (daşınmaz əmlakın alqı-satqısı; müştərinin pul vəsaitlərinin, qiymətli kağızlarının və ya digər əmlakının idarə olunması; müştərinin bank, depo, poçt, ödəniş və pul hesablarının idarə olunması; hüquqi şəxslərin yaradılması, onların fəaliyyətinin təmin və idarə edilməsi, bu məqsədlərlə pul vəsaitlərinin toplanmasının təşkili, habelə hüquqi şəxslərin səhmlərinin və ya paylarının alqı- satqısı) hüquqi şəxsə sözügedən Qərarda göstərilən məsul şəxsin təyin edilməsi üçün məcburedici normalar mövcud deyil.
Bu sahədə nəzarəti həyata keçirən vergi orqanı iddia edirdi ki, barəsində Protokol tərtib edilmiş hüquqi şəxs “Vergilər üzrə Məsləhətlər” fəaliyyət növü ilə məşğul olduğundan “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanunun tələbləri həmin hüquqi şəxsə münasibətdə şamil edilməlidir. Bu mövqe ona görə yanlışdır ki, sözügedən Qanunda öhdəlik daşıyan şəxslərin sözügedən Qanunun təsir dairəsinə düşmələrini bu şəxslərin “Vergilər üzrə Məsləhətlər” fəaliyyət növü ilə məşğul olmasıyla deyil, məhz Qanunun 3-cü maddəsində təsbit edilmiş konkret əməliyyatların aparılmasıyla şərtləndirmişdir. Buna baxmayaraq nəzarət orqanı yoxlama aparılan müəssisə tərəfindən Qanunun 3-cü maddəsində təsbit edilmiş əməliyyatların aparılmasında iştirak etdiyinə dair hər hansı bir sübut omadan onun inzibati məsuliyyətə cəlb edilməsinə dair qərar qəbul etmişdir. Halbuki, məsuliuuəyə cəlb edilən Şirkət “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanununun təsir dairəsinə düşmədiyindən o, sözügedən qanunun tələblərini yerinə yetirmək öhdəliyini daşımırdı və buna görə də bu hüquqi şəxsin inzibati məsuliyyətə cəlb edilməsi qanunvericiliyin tələblərinə uyğun deyildi.
Nəticədə hüquqi şəxsin Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 598.7-ci maddəsi ilə nəzərdə tutulan inzibati xətanı törətməsinə dair iş üzrə icraata təqsirliliyi sübuta yetirilmədiyindən xitam verilmişdir.

Решение налогового органа о привлечении компании к административной ответственности отменено
В протоколе, составленном Главным управлением местных доходов города Баку Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Азербайджанской Республики в отношении компании, указано, что она не применяла программу внутреннего контроля. Согласно заключению налогового органа, предприятие совершило административное правонарушение, предусмотренное статьей 598.7 Кодекса об административных правонарушениях Азербайджанской Республики.
В описательно-обосновательной части соответствующего Акта о выездной проверке поднадзорного субъекта отмечается, что Закон «О противодействии легализации имущества, полученного преступным путем, и финансированию терроризма» вступил в силу 1 февраля 2023 года, а Решение Службы финансового мониторинга Азербайджанской Республики об утверждении «Минимальных требований, предъявляемых к Программе внутреннего контроля обязанных лиц» было утверждено 21 февраля 2023 года и вступило в силу с этой даты, и требования данного Решения были нарушены Компанией, проверка которой проводилась. Орган, проводящий проверку, посчитал, что в соответствии с пунктом 3.2.1 указанного Решения у Обязанных лиц должно быть ответственное лицо на уровне руководства или руководства структурных подразделений (при наличии), а в случае отсутствия ответственного лица лицо, которое будет это делать, должно быть назначено и информация об этом должна быть предоставлена в Службу финансового мониторинга и надзорный орган в течение 3 (трех) рабочих дней.
Нами подана жалоба в суд на указанное решение налогового органа, в которой отмечено, что обязательные нормы о назначении ответственного лица, указанного в указанном решении, на юридическое лицо, не осуществляющее ни одну из операций, указанных в статье 3 Закона о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (купля-продажа недвижимого имущества; управление денежными средствами, ценными бумагами или иным имуществом клиента; ведение банковских, депозитарных, почтовых, расчетных и кассовых счетов клиента; создание юридических лиц, обеспечение и управление их деятельностью, организация сбора денежных средств для этих целей, а также купля-продажа акций или долей юридических лиц), отсутствуют.
Налоговый орган, осуществляющий контроль в данной сфере, утверждал, что поскольку юридическое лицо, в отношении которого составлен протокол, осуществляло вид деятельности «Налоговое консультирование», то на него должны распространяться требования Закона «О противодействии легализации имущества, приобретенного преступным путем, и финансированию терроризма». Данная позиция является неверной, поскольку названный Закон обусловил наступление на лиц, несущих обязанность по названному Закону, не фактом осуществления этими лицами вида деятельности «Налоговое консультирование», а фактом совершения ими конкретных операций, указанных в статье 3 Закона. Тем не менее, надзорный орган вынес решение о привлечении проверяемого лица к административной ответственности, не имея доказательств его участия в операциях, указанных в статье 3 Закона. Однако, поскольку привлеченное к ответственности Общество не подпадало под действие Закона «О противодействии легализации имущества, полученного преступным путем, и финансированию терроризма», оно не было обязано соблюдать требования указанного закона, а следовательно, привлечение данного юридического лица к административной ответственности не соответствовало требованиям законодательства.
В результате производство по делу о совершении юридическим лицом административного правонарушения, предусмотренного статьей 598.7 Кодекса об административных правонарушениях Азербайджанской Республики, было прекращено в связи с недоказанностью вины.